W związku z przygotowaniami do wymiany magistralnego odcinka sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podejmuje działania zmierzające do ocalenia jak największej ilości drzew rosnących na tym odcinku. Konieczność wymiany bierze się stąd, że niestety nasi zieloni przyjaciele w tym wypadku są istotnym zagrożeniem dla sieci, gdyż ich korzenie penetrując glebę przebijają elementy sieci uszkadzając ją. W konsekwencji dochodzi do zatrzymania dostaw wody lub ciepła. Dzieje się tak w szczególności w przypadkach, gdy nasadzenia drzew są dokonywane bezpośrednio nad siecią.

Tak jest w przypadku magistralnego odcinka sieci ciepłowniczej zlokalizowanej przy ul. Wyszyńskiego, gdzie bezpośrednio nad siecią zostało posadzonych wiele drzew. Jak bardzo złe to rozwiązanie mieszkańcy Radomska odbierający ciepło z miejskiej ciepłowni przekonali się w tym sezonie grzewczym. Przyczyną bardzo poważnej awarii sieci ciepłowniczej były bowiem uszkodzenia elementów sieci przez korzenie drzew. Tego rodzaju kolizji "przyrody" z infrastrukturą  nie da się uniknąć, gdy nasadzenia dokonywane są nad jej elementami. Wspomniany remont zapewne będzie wymagał usunięcia niektórych kolidujących drzew, ale w przypadku, gdy jest taka możliwość władze spółki dochowują wszelkich starań by drzewa ocalały.

Tak stało się w przypadku jednej z topoli rosnącej na odcinku sieci przy Nowym Cmentarzu. W ubiegłym tygodniu w czwartek 23 maja zgodnie z ustaleniami z dendrologiem z pasa nad ciepłociągiem przesadzona została przez specjalistyczną firmę 7 - letnia Topola Szara. Krótki filmik z tej operacji zamieściliśmy na naszym profilu facebookowym. 7-latka znalazła swoje nowe miejsce na terenie Zakładu Ciepłowniczego. Topola swoimi rozmiarami pozwalała na dokonanie takiego zabiegu. Zdecydowanie gorzej jest ze starszymi okazami, gdyż mają one dużo bardziej okazałe korony oraz rozbudowane systemy korzeniowe. To za każdym razem indywidualna sytuacja, zależna od możliwości ominięcia systemu korzeniowego i głębokości podkopu.

  

zdj. Topola szara na starym miejscu na sieci ciepłowniczej przy Cmentarzu Nowym i w trakcie przenoszenia.

 Jak zapewnia prezes Przedsiębiorstwa Zbigniew Rybczyński: "Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej to firma przyjazna środowisku i za każdym razem gdy to możliwe w procesie inwestycyjnym poszukujemy możliwości ocalenia drzewa, które wchodzi w kolizję z siecią. Bywają sytuacje, gdy nie jest to możliwe, ale zamierzamy wykorzystywać każdą rozsądną szansę by sprzyjać naturze. Tak stało się w przypadku topoli szarej, gdzie sięgnęliśmy po usługi specjalistycznej firmy. Przesadzenie topoli było prawdopodobnie pierwszym tego typu przypadkiem w Radomsku przesadzenia drzewa tego rozmiaru. Mimo, że usługa znacznie przekraczała koszt zakupu i wsadzenia nowego drzewa to przyjęliśmy za słuszne argumenty dendrologa i zdecydowaliśmy o zastosowaniu takiego rozwiązania".

W bliskiej odległości rosną dwie 36-letnie Topole Niekłańskie (Robusty), w przypadku, których sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Dendrolog Ernest Rudnicki wskazuje, że: "to najszybciej rosnące drzewa w Radomsku (rosną jak szalone) - pomimo tylko 36 lat są tak okazałe jak 70-80-letnie egzemplarze. Być może to zasługa swoistego mikroklimatu, wynikającego z miejsca gdzie rosną - linia ciepłociągu i bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza".